V Havlíčkově Brodě slavili bohoslužbu za obnovu důvěry

Autor:
Publikováno:

Ve čtvrtek 4. ledna 2007 se v Havlíčkově Brodě konala ekumenická bohoslužba Za smíření a obnovu důvěry. Připravil ji Psychosociální intervenční tým spolu s duchovními místních církví jako reakci na vraždy v místní nemocnici. Uvnitř: fotografie, pořad bohoslužby, kázání.

Ekumenická bohoslužba Za smíření a obnovu důvěry začala v 18 hodin v bývalém klášterním kostele Svaté Rodiny v Havlíčkově Brodě. Vedli ji duchovní místních církví za účasti asi stovky příchozích včetně představitelů nemocnice, města a kraje, a zřejmě také příbuzných zavražděných.

Od 19 hodin na ni v sále staré radnice navázala veřejná debata s názvem Ne/mocní aneb Rozhodněme se pro dobro. Účastníci panelu (Bohumila Baštecká, Vítězslav Vurst, David Šorm) spolu s plénem přemýšleli především nad otázkou, jak se poučit z události v havlíčkobrodské nemocnici, abychom byli schopni dobře reagovat, až se něco podobného stane příště. Akce se konala měsíc a den poté, co se veřejnost dozvěděla jména osmi obětí vraha v místní nemocnici.

Pořadatelé chtěli svou iniciativou vnést jiný tón do napjaté situace vyšetřování a hledání dalších a dalších viníků: tedy nejen uctít památku obětí a vyjádřit účast jejich rodinám, ale podpořit všechny, kterých se událost dotkla a v neposlední řadě také poděkovat pracovníkům nemocnice v Havlíčkově Brodě, zvláště primáři oddělení ARO, za čestnost a slušnost při řešení události. „Každý z nás se pravděpodobně někdy za život stane pacientem a s důvěrou a nadějí hledá pomoc u zdravotníků. Mnoho z nás ve zdravotnictví pracuje a s nejlepším vědomím a svědomím se snaží druhým pomáhat ke zdraví a k zachování života. Do vztahu mezi nemocnými a uzdravujícími vstoupilo tentokrát zlo v podobě člověka, který se rozhodl napomáhat straně smrti. Zlobou, bezmocí a nedůvěrou zasáhlo zlo nás všechny, nemocné i zdravé,“ uvádí psycholožka Bohumila Baštecká v letáku, který dostali návštěvníci ekumenické bohoslužby. A vyjadřuje hlavní myšlenku akce: „Nechceme se už napořád bát těch, kteří chtějí pomáhat, a podezírat ty, s kterými spolupracujeme. Chceme uchovávat víru v lidskou solidaritu a pěstovat naději navzdory hrozbám a ohrožením.“
 
"Myslím, že s touto akcí se vzduch v našem městě výrazně pročistil," hodnotí dosah událostí místní evangelický farář David Šorm. A dodává: "Myslím, že to také posílilo naší brodskou ekuménu a posílilo odvahu organizovat společné věci." Pozitivní ohlasy zazněly také z vedení nemocnice a města.
 
Psychosociální intervenční tým ČR je mezioborovým a mezidenominačním uskupením, které se zabývá pomocí lidem a obcím po neštěstích.

Bohoslužba navázala také na předvánoční iniciativu představitelů církví v Havlíčkově Brodě. Ti na sklonku roku vyzvali spoluobčany k zapálení štědrovečerní svíce solidarity.

Fotografie z akce

Liturgický pořad včetně úvodu a kázání