Katolická fakulta zve na pravoslavné žehnání chleba

Autor:
Publikováno:

Na katolické Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích slaví v letošním školním roce pravidelně artoklasii - pravoslavné žehnání chleba. Ekumenickou bohoslužbu slouží evangelický duchovní Jaroslav Vokoun.


Artoklasie - lámání (nebo podle příručky Světové rady církví žehnání) chleba je v tradici východního křesťanství součástí večerních chval. V Českých Budějovicích ji ovšem jednou týdně slaví ráno jako ekumenickou bohoslužbu. Používají přitom formulář, podle nějž byla poprvé slavena 4. 12. 1993 v Ekumenickém institutu v Bossey ve Švýcarsku. Základem je zde pravoslavná jitřní. "Chléb a ostatní dary se tradičně žehnají po večerní, ale konzumují po jitřní. V tomto smyslu je rozdávání požehnaných pokrmů vlastně završením vigilie, nočního bdění," vysvětluje evangelický duchovní a docent ekumenické teologie Jaroslav Vokoun.

"Protože dosud není možné slavit společně s pravoslavnými eucharistickou liturgii, je možné touto bohoslužbou, při níž se žehná a rozdílí chléb, vyjádřit hlubokou sounáležitost křesťanů různých vyznání," říká o významu obřadu Jaroslav Vokoun. Spiritualita a teologie východní církve je podle něj inspirativní i pro křesťany na Západě. "Studenti univerzity třetího věku na naší fakultě projevili velký zájem o cyklus přednášek právě o pravoslavné teologii," dodává Vokoun.

Podobná iniciativa vznikla také v sousedním Německu. V zimním semestru 2003/2004 se v rámci Teologické fakulty univerzity v Heidelbergu vytvořilo malé společenství, které začalo slavit bohoslužbu podle řádu Ukrajinské luterské církve. Duší tohoto hnutí je v Německu profesor Reinhard Thöle z Institutu pro studium konfesí v Bensheimu.

Na obřad artoklasie, při němž jsou knězem ve společenství křesťanů žehnány a rozdávány bochníky chleba spolu s vínem a olejem, jsou na webu fakulty zváni všichni lidé dobré vůle. Liturgie se koná v kapli sv. Jana Neumanna v budově TF JU (Kněžská 8) každý pátek od 7,25 hodin a ve dnech výuky a konzultací kombinovaného studia v sobotu v 8, 30 hodin.

Liturgický pořad pravoslavného žehnání chleba
Fotografie obřadu v Č. Budějovicích